2017. december 31., vasárnap

Favédelem, födémszigetelés

Az összes cső elhelyezése után következhetett az aljzatbetonozás, melyet már működő fűtés mellett végzett a kőműves brigád, egy betonpumpa segítségével.
Miután néhány napot pihent a beton, a teljes tetőszerkezetet lekentük egy Tetol Fb nevű faanyagvédőszerrel, mely védelmet biztosít a bogarak és a gombásodás ellen. Ez a folyamat 3 napig tartott, mivel elég nagy felület a teljes szerkezet.
Amikor ez megszáradt, hozzákezdtünk a födémszigeteléshez. 25 cm vastagságban a teljes födém szigetelésre került Ursa üveggyapottal.



2017. december 17., vasárnap

Nyílászárók, víz, villany, fűtés

A héten megérkeztek és beépítésre is kerültek a külső nyílászárók.
A bejárati ajtót sajnos rosszul rakták össze, ezért azt vissza kellett küldenünk, de szerencsére egy nap alatt kijavítoták a hibát.
A házon belül a maradék 50-es szennyvízvezetékek is elhelyezésre kerültek a pontos helyükre. Emelett a vízvezetékek is lefektetésre és rögzítésre kerültek, mind a hideg, mind a meleg. Felszerelésre került a lakáselosztó az fi relével és a kismegszakítókkal és bekötésre is került. Így most már a házon belül is lett áram, nemcsak az oszlopon.
Ezek után lerakásra került a lépésálló hőszigetelés, melyre egy réteg fólia került. Erre jött a betonháló, melyre rögzítve lettek a fűtéscsövek.
Egy ideiglenes villanykazán is rá lett kötve, mely mindaddig biztosítja majd  fűtést, míg a Tigáz-Dso meg nem embereli magát és végre behelyezi a gázcsonkot. Erre július óta várunk. Mindeközben befejeződött az ereszdeszkázás is, így most (2017.12.17) így néz ki a ház:

2017. december 10., vasárnap

Tetőfedés, ereszdeszkázás

A tetőszerkezet felrakása és rögzítése után a tetőfedés kezdődött.
A ház két végén sűrítették a tetőleceket, majd elkezdődött a  Terrán mogyoróbarna cserepeinek felrakása.
Az oromfalakat OSB lapokból készítettük.
Méretre vágva és lekezelve szállítottuk a helyszínre, és rögzítettük fel.
Két-két szellőzőt is kialakítottunk rajta, hogy megfelelő legyen a légmozgás a tetőtérben. Közben az ácsok az eresz lambériázásának és a végek dobozolásának kezdtek hozzá.

Videó:

2017. november 30., csütörtök

Helyére került a tetőszerkezet

Miközben a közeli telephelyen készültek a tetőszerkezet elemei az építkezésre megérkezett a tetőcserép, a kúpcserepekkel és a szellőző elemekkel együtt.
Amikor elkészült az összes elem, átszállításra került az építkezésre.

Majd másnap reggel megérkezett a darus kocsi és egyesével beemelte az elemeket a helyükre ahol rögzítésre kerültek.
A tetőszerkezet elkészítése és a helyére rögzítése összesen 8 napig tartott, így november 30-án így nézett ki a házunk:
A következő munkafázis a tetőfedés, majd a nyílászárók beszerelése lesz.

2017. november 24., péntek

Készül a tető

A tető szeglemezes rácsostartóinak készítése elkezdődött.
Összesen 17 darab elem fog készülni 5*15-ős fenyőgerendákból szeglemezekkel összepréselve.
Készen kerül majd a házhoz szállításra és a tervek szerint daruval kerül majd fel a koszorú tetejére egymástól 90 cm távolságra.
Így néz ki egy kész elem:

2017. november 22., szerda

Állnak a falak

A falazás gyorsan ment, november 11-ére teljesen elkészült. Már tényleg kezd ház formája lenni a dolognak, látszanak a nyílászárók és a leendő szobák helyei.
Több, mint 1500 darab tégla kellet a falazáshoz, az ablakok és ajtók felé előregyártott Porotherm áthidalók kerültek elhelyezésre és bebetonozásra.
 A koszorú két sor ytongból készült közé pedig ment a szerelt betonvas és a beton.

Mivel egyre korábban sötétedik egy LED reflektort is elhelyeztünk a villanyoszlopon, mely szépen megvilágítja az építezést a sötétben.

A következő munkafolyamat a tető elkészítése és felrakása lesz. Szeglemezes tetőszerkezet készül, mely egyben a födémet is szolgáltatja. A készre szerelt elemeket a helyszínen fogják a házra daruzni, remélhetőleg november végén vagy december elején.


2017. november 5., vasárnap

Elkezdődött a falazás

Az október végére megérkezett téglából november 2-án végre elkezdődhetett a falazás.
Az alapszintre került egy réteg szigetelés és ment rá az első sor tégla..majd mikor elállt az eső sorba jött a többi.
Végre kezd már egy kicsit jobban házalakot ölteni az építmény. Ezért a családban az eddigi telek elnevezés helyett, most már áttértünk az építkezés elnevezésre. :)

2017. november 4., szombat

További gyümölcsök telepítése

A hétvégén befejeztük a gyümölcsös telepítését.
Beültettük a szomszédtól kapott szedret, telepítettünk málnát és epret.
Magastörzsű piros és feketeribizli bokrot valamint jostát és büszkét is ültettünk illetve négy szőlőoltványt is telepítettünk a kert déli leginkább napos végébe. Két Csabagyöngyét egy Palatinát és egy Vörös saszlát.

2017. november 3., péntek

Elkészült az alap, megjött a tégla

Szeptember végén ott tartottunk, hogy rákerült egy sor zsalukő a sávalapra. A következő lépésben a belső tér került kipucolásra és feltöltésre sóderrel.
Lapvibrátorral letömörítettük és belekerültek a 110-es szennyvízcsövek az 50-es és 110-es felállásokkal. A 110-es csövek a wc-k pontos helyére kerültek, az 50-esek majd a szigetelés felett fognak tovább menni.
Ezután jött a betonháló és a beton.

Közben bekötésre került a villany is 3*25 amper. A mérőszekrényre került 2 db 230 voltos és 1 db 400 voltos aljzat is.

A hónap végére megérkezett a tégla is egyenesen a Serényfalvai téglagyárból.





2017. október 29., vasárnap

Gyümölcsfa ültetés

Október végén gyümölcsfákat ültettünk a kert hátsó részébe, hiszen az ősz második fele a fák telepítésének időszaka. A kert leghátsó része gyümölcsös lesz, a tervek szerint három sor szőlő és kb. 20 gyümölcsfa fog elférni.
Ebből most öt tőke szőlő és hét gyümölcsfa ültetését végeztük el. A szőlők már nem fiatal, de nagyon szépen termő tökék, melyek a szomszéd utcában lebontásra került épület mellől lettek elhozva. Ott ki lettek volna vágva, ezért inkább elhoztuk ide és megpróbálkoztunk a megmentésükkel. Tavasszal kiderül, hogy sikerrel jártunk-e.
A fák között van 3 szilvafa, 2 alma és 2 körte. Kettő szilvát a szomszédtól kaptunk, egyet pedig vásároltunk. a szilva Stanley, az almák Egri piros és Húsvéti rozmaring, a körték Clapp kedveltje és Vilmos fajtájúak.
Jó nagy gödröt ástunk nekik, hogy a kemény agyagföldet átforgatva a gyökerek könnyebben utat találhassanak maguknak.
Tettünk a gödörbe illetve a szár köré a földre is humuszt és jól meglocsoltuk őket. Ezenkívül a faiskolában kapott 3-3 darab gyökerezést segítő tabletta is a gödörbe került.


2017. október 1., vasárnap

Sávalap, kerti wc

Szeptember elején hivatalosan, az e-építési naplóban is elkezdődtek a munkálatok, és a valóságban is. Legyalultuk az egész telket, hogy kellőképpen vízszintes legyen,
valamint elbontásra kerültek az itt-ott még fellelhető régi betonmaradványok.

Kiásásra került a sávalap amit aztán be is vasaztunk.
A betonozás után egy sor zsalukő is került rá.

Még egy kerti wécét is építettünk.




2017. augusztus 31., csütörtök

Villanyoszlop és a háttérfolyamatok

Miközben megérkezett a telekre a beállítandó villanyoszlop az építész tervező véglegesítette a terveket.
Beadtuk a hitel és a CSOK igénylést a CIB bankhoz, mivel tőlük kaptuk a legkedvezőbb ajánlatot. Ismét lekaszáltuk az egész telket, és kijelöltük a házhelyet.

Augusztus végén megnyitásra került az e-napló, és szerződést kötöttünk egy kivitelezővel az építkezés néhány munkafolyamatára.



További képek 2017. augusztusából

2017. július 31., hétfő

Indul a munka

Júliusban megindítottuk a munkálatokat.
Miközben a kiválasztott építész-tervezőnk készítette a ház terveit, elkezdtük intézni a közműbekötéseket. Beadtunk az igénylést a gázhoz, valamint megterveztettük a víz és csatornabekötést is. Ez utóbbi kettő a hónap végére bekötésre is került. Ehhez ki kellett ásnunk a telken belül és kívül is a munkaárkokat a szennvyízcsövek tisztítóaknájának, a vízóraaknának, valamint hívni kellett egy szakit aki átfúrt a közút alatt a legközelebbi szennyvíz aknáig.
Építettünk kerítést egy szakaszon, ugyanis a régi, lebontott ház valamikor egészen az utcafrontig ért, így ezen a helyennem volt kerítés. Erről egy timelapse videót is sikerült készíteni:
A hónap végére ismét megnőtt a fű. :)